White & Black

Dobrý den. Jsme dva pejskovští kluci. Bíp - bílý kříženec a Black Jack - černá australská kelpie. Snad se vám naše stránky budou líbit.

Seminář pachových prací Nový Malín 3.-5.7.2009

        Přihlásila jsem Bípa s Cecilem na "čuchací" seminář k paniu Morávkovi do Nového Malína. Z našeho cvičáku tam jela drobná výprava Jarda a Brit - dělali nám jenom ostudu, protože uměli všechno nejlíp a Renata se Spikem a Goodym.
        Po ubytování, věčeři a nezbytných drobnostech  jsme začali do sebe nasávat teorii. Pan Morávek je opravdu praktik a měl s námi velkou trpělivost. Teorie byla zajímavá a uvědomila jsem si spoustu věcí. Sice po třetí větě, málem následoval náhlý a nenadálý odjezd, ale naštěstí jsem vydržela a v sobotu ráno se vydali na stopy, kde jsem mohli vyzkoušet všechny nové věci.
        Bípeček dostal pochvalu a já si uvědomila spoustu věcí, kterými mu stopy ztěžuji - předčasné vybíhání, špatná motivace a špatné vedení při označování předmětů. A stereotyp. Cecil - velký poděs, příliš jednoduché stopy a z mé strany velký tlak na psa. No a pamlsky. To je samostatná kapitola. Už vidím rodinku, jak  celá šťastná sleduje mizející maso z polévky, které bude použito jako pamlsky  :-)  Na večerních stopách se vše potvrdilo. Bíp šel jako starý mazák, čumáček jenom tak na půl u země. Přesně věděl, kam stopa povede. A Cécovi jsem stála za prdelkou a cpala ho dál.
        Nědělní ráno, nás zastihlo opět na poli. Tentokrát pro změnu plném myší. Ty malé mršky stahovaly nejen kousky pamlsků, ale i předměty. Poslechla jsem pana Morávka a našlápla něco jiného. Oba kluci měli oblouk. Bíp po rovném kousku, kdy chtěl jít dál po svém, najednou změnil postoj, čumák zabořil do země a šel a ani mu myši nevadily. Taky dostal velkou pochvalu. A zklidňování před nášlapem taky pomohlo.  Cecil byl šťastný, že jsem pochopila, že je velký kluk a zvládne těžší úkoly a  samostatnou práci sám. I  jeho je před nášlapem nutno zklidňovat. A i on dostal velkou pochvalu.
        Pan Morávek nám po ona dny ukázal, jak má na stopě vypadat práce se psem.   Stáli jsme s pusou otevřenou a zírali. Jak u starší fenky, tak u mladého psa. Neděli jsme zakončili v Novém, Malíně na cvičáku. Po zhodnocení celého víkendu jsme dostali rady a doporučení kudy dál. Došlo i na kousání, takže všeobecná spokojenost psů i psovodů.

         V pondělí, už doma, jsme se kolektivně vydali zúročit, co jsme se naučili. Bípovi jsem udělala ve stopě malou zradu, úkrok bokem a pak jsem pokračovala dál. Čuch na jednu a pak na druhou stranu a pokračoval, jako by se nechumelilo.  Jednička s hnězdičkou. Překonal i moje stáhnutí zpět a nereagoval na ně. Musím mu víc věřit. Cecil se srovnal s obloukem na druhou stranu a byl rád, že může jít víc samostatněji. Tam jsem opět zaspala povel při zalehnutí předmětu.
         Renata vše a dopodrobna zdokumentovala a tady je práce ve stopě a odpočinek.


Žádné komentáře
 
Děkujeme za vaši návštěvu.